Skip to content

15 Delmar Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
May 4, 1995

Property Information

Block29002
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page290

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
30%
Improvement Value:$202,000
70%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,442-0.6%
2024$6,483+40.1%
2023$4,628-0.4%
2022$4,645+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 4860, Page 165

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3891, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1962