Skip to content

23 Delmar Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Oct 4, 2010

Property Information

Block29002
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page290

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,901
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
28%
Improvement Value:$224,600
72%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,947-0.6%
2024$6,990+40.1%
2023$4,990-0.4%
2022$5,009+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000

From:

To:

DeedBook 8756, Page 947Recorded10/12/2010

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5558, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1968