Skip to content

33 Delmar Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 28, 2017

Property Information

Block29002
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page290

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,003
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
24%
Improvement Value:$285,800
76%
Total Assessment$376,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,398-0.6%
2024$8,451+40.1%
2023$6,033-0.4%
2022$6,055+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 9235, Page 702Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4004, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1963