Skip to content

84 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Last Sale Date
Jun 3, 1983

Property Information

Block2902
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-B-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,500
39%
Improvement Value:$562,700
61%
Total Assessment$920,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,548-0.6%
2024$20,677+8.4%
2023$19,072-0.4%
2022$19,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3379, Page 629