Skip to content

157 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$1,320,000
Last Sale Date
Mar 20, 2023

Property Information

Block2903
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,800
16%
Improvement Value:$1,000,000
84%
Total Assessment$1,194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,680-0.6%
2024$26,847+40.1%
2023$19,165-0.4%
2022$19,236+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,320,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 9739, Page 362Recorded4/4/2023

Property Sale

Sale
$1,380,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 9380, Page 686NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/14/2019

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

DeedBook 9247, Page 741Recorded10/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1905