Skip to content

151 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1914

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block2903
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,387
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
25%
Improvement Value:$750,000
75%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+40.1%
2023$16,040-0.4%
2022$16,100+114.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

DeedBook 9244, Page 409Recorded10/10/2017

Property Sale

Sale
$181,500
DeedBook 3936, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1914