Skip to content

91 Poplar St.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 22, 2008

Property Information

Block703
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,326
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
41%
Improvement Value:$256,000
59%
Total Assessment$436,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,747-0.6%
2024$9,808+40.1%
2023$7,001-0.4%
2022$7,028+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 8620, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1915