Skip to content

106 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Built 1917

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block2903
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
45%
Improvement Value:$201,000
55%
Total Assessment$367,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,202-0.6%
2024$8,253+40.1%
2023$5,891-0.4%
2022$5,914+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 9662, Page 838NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$398,888

From:

To:

Sq Ft918DeedBook 9206, Page 434Recorded6/7/2017

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 9005, Page 526Recorded11/10/2014

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5441, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1917