Skip to content

271 Gates Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Mar 29, 2006

Property Information

Block29104
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
23%
Improvement Value:$315,000
77%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,155-0.6%
2024$9,213+40.1%
2023$6,576-0.4%
2022$6,601+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 7943, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 2001