Skip to content

269 Gates Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Oct 30, 2001

Property Information

Block29104
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
25%
Improvement Value:$284,400
75%
Total Assessment$377,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,427-0.6%
2024$8,480+40.1%
2023$6,054-0.4%
2022$6,076+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 5893, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 2001