Skip to content

263 Gates Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$244,900
Last Sale Date
Oct 17, 2001

Property Information

Block29104
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
22%
Improvement Value:$331,900
78%
Total Assessment$424,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,488-0.6%
2024$9,548+40.1%
2023$6,815-0.4%
2022$6,841+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$244,900
DeedBook 5886, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 2001