Skip to content

227-229 Winfield AveJersey City, NJ 02502

Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 26, 2001

Property Information

Block29203
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
91%
Improvement Value:$5,500
9%
Total Assessment$58,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,302-0.6%
2024$1,310+40.1%
2023$935-0.4%
2022$939+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5907, Page 164