Skip to content

213 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Date
Jun 28, 2011

Property Information

Block29203
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,966
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$309,200
76%
Total Assessment$409,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,463-0.6%
2024$7,509+40.1%
2023$5,361-0.4%
2022$5,381+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 8800, Page 369

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8642, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1900