Skip to content

225 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2000

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
May 8, 2000

Property Information

Block29203
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-FD-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,830
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
23%
Improvement Value:$275,500
77%
Total Assessment$358,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,999-0.6%
2024$8,049+40.1%
2023$5,746-0.4%
2022$5,767+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 5617, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 2000