Skip to content

113.5 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Apr 15, 2011

Property Information

Block29301
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
16%
Improvement Value:$435,700
84%
Total Assessment$520,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,627-0.6%
2024$11,700+40.1%
2023$8,352-0.4%
2022$8,383+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8793, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 2004