Skip to content

113 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1912

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block29302
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
30%
Improvement Value:$184,300
70%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,920-0.6%
2024$5,957+40.1%
2023$4,252-0.4%
2022$4,268+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 9769, Page 701Recorded9/8/2023

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 9769, Page 701

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 9151, Page 12Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 9150, Page 992Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$30,100
DeedBook 3309, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1912