Skip to content

126 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block29302
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
41%
Improvement Value:$299,800
59%
Total Assessment$509,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,384-0.6%
2024$11,455+40.1%
2023$8,177-0.4%
2022$8,208+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,044,000
DeedBook 8136, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1925