Skip to content

234 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block29203
Lot86
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description3S-F&B-C2U-H-R
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
18%
Improvement Value:$460,900
82%
Total Assessment$558,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,480-0.6%
2024$12,558+40.1%
2023$8,965-0.4%
2022$8,998+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3353, Page 156