Skip to content

213 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1932

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block29402
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
21%
Improvement Value:$288,800
79%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,188-0.6%
2024$8,240+40.1%
2023$5,882-0.4%
2022$5,904+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

DeedBook 9823, Page 485Recorded5/20/2024

Property Built

Built

Year Built: 1932