Skip to content

9 Albert Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1967

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 18, 2006

Property Information

Block29404
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
41%
Improvement Value:$141,700
59%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,397-0.6%
2024$5,431+40.1%
2023$3,877-0.4%
2022$3,891+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7987, Page 162Recorded8/31/2006

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 7256, Page 265Recorded3/26/2004

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3683, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1967