Skip to content

13-15 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Jun 3, 2002

Property Information

Block29502
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H-F-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
38%
Improvement Value:$194,000
62%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,956-0.6%
2024$6,999+40.1%
2023$4,996-0.4%
2022$5,015+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 6011, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1925