Skip to content

11 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block29502
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
36%
Improvement Value:$171,500
64%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,991-0.6%
2024$6,029+40.1%
2023$4,304-0.4%
2022$4,320+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3878, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1987