Skip to content

9 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jun 19, 2024

Property Information

Block29503
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,289
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
34%
Improvement Value:$185,300
66%
Total Assessment$280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,259-0.6%
2024$6,298+40.1%
2023$4,496-0.4%
2022$4,513+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,289DeedBook 9834, Page 833NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900