Skip to content

42 New StJersey City, NJ 07305

Built 1909
Residential
Vacant

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block27204
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
29%
Improvement Value:$225,500
71%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,134-0.6%
2024$7,179+40.1%
2023$5,125-0.4%
2022$5,144+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 9887, Page 869Recorded3/20/2025

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 3775, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1909