Skip to content

306 Princeton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 29, 2025

Property Information

Block29505
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
33%
Improvement Value:$155,400
67%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,145-0.6%
2024$5,177+40.1%
2023$3,696-0.4%
2022$3,709+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,440DeedBook 9924, Page 743Recorded8/25/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920