Skip to content

23 Pamrapo AvJersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 27, 2007

Property Information

Block29902
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page299

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
44%
Improvement Value:$143,800
56%
Total Assessment$256,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,734-0.6%
2024$5,770+40.1%
2023$4,119-0.4%
2022$4,134+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 8400, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1900