Skip to content

53 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 9, 2009

Property Information

Block30001
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page300

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,247
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
18%
Improvement Value:$342,800
82%
Total Assessment$416,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,303-0.6%
2024$9,361+40.1%
2023$6,682-0.4%
2022$6,707+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8669, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1915