Skip to content

44 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jan 27, 1982

Property Information

Block30003
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page300

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,455
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,200
20%
Improvement Value:$278,000
80%
Total Assessment$349,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,798-0.6%
2024$7,847+40.1%
2023$5,601-0.4%
2022$5,622+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3342, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1960