Skip to content

21 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block30106
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
42%
Improvement Value:$125,900
58%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,879-0.6%
2024$4,910+40.1%
2023$3,505-0.4%
2022$3,518+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 9004, Page 624Recorded11/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920