Skip to content

54 Seaview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block30106
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,961
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
38%
Improvement Value:$147,900
62%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,328-0.6%
2024$5,361+40.1%
2023$3,827-0.4%
2022$3,841+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,961DeedBook 9769, Page 435Recorded9/7/2023

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5501, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1925