Skip to content

378 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block24703
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description1.5S-FD-1UH-MG1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
35%
Improvement Value:$168,300
65%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,752-0.6%
2024$5,788+40.1%
2023$4,132-0.4%
2022$4,147+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$372,000
Sq Ft1,480DeedBook 9420, Page 390Recorded7/29/2019

Property Sale

Sale
$95,700
DeedBook 5448, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 4280, Page 208

Property Sale

SaleMulti
$101,500
DeedBook 3776, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1926