Skip to content

21 Wade St.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block26503
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,455
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
36%
Improvement Value:$207,400
64%
Total Assessment$322,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,199-0.6%
2024$7,244+40.1%
2023$5,171-0.4%
2022$5,191+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,455DeedBook 9885, Page 317Recorded3/12/2025

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,455DeedBook 9650, Page 119NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1927