Skip to content

274 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$494,274
Last Sale Date
Jun 29, 2004

Property Information

Block3305
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,128
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,900
33%
Improvement Value:$392,600
67%
Total Assessment$584,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,052-0.6%
2024$13,134+40.1%
2023$9,375-0.4%
2022$9,410+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$494,274
DeedBook 7329, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1925