Skip to content

11 Reserve AveJersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$891,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block3305
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3UHG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
40%
Improvement Value:$291,300
60%
Total Assessment$483,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,803-0.6%
2024$10,871+40.1%
2023$7,760-0.4%
2022$7,789+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$891,000

From:

To:

Sq Ft2,908DeedBook 9762, Page 241NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/31/2023

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3290, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1965