Skip to content

102 Zabriskie St.(Block 3404 Lot 29)Jersey City, NJ 07307

Built 2019
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block3404
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$5,372-44.0%
2019$9,594+1.3%
2018$9,472+2.9%
2017$9,203+0.6%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

DeedBook 9316, Page 762Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 9195, Page 505Recorded4/24/2017

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5530, Page 242