Skip to content

106 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block3404
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,105
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
41%
Improvement Value:$330,000
59%
Total Assessment$555,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,393-0.6%
2024$12,471+40.1%
2023$8,902-0.4%
2022$8,936+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

DeedBook 9368, Page 488NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/27/2018

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 9368, Page 488

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8829, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1900