Skip to content

124 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 2024

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block3404
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,768
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$605,900
42%
Improvement Value:$1,194,300
83%
Total Assessment$1,441,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,198+366.1%
2024$6,907+40.1%
2023$4,931-0.4%
2022$4,949+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft1,768DeedBook 9898, Page 174Recorded5/6/2025

Property Sale

Sale
$922,000
Sq Ft3,417DeedBook 9867, Page 283Recorded12/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 9319, Page 69Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 5990, Page 22