Skip to content

102 Zabriskie St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$849,000
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block3404
Lot29
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CON-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,577
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
34%
Improvement Value:$407,900
95%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,609-0.6%
2024$9,669+40.1%
2023$6,902-0.4%
2022$6,928+186.8%
Property History

Property Sale

Sale
$849,000

From:

To:

Sq Ft1,577DeedBook 9816, Page 318Recorded4/19/2024

Property Sale

Sale
$628,000

From:

To:

Sq Ft1,577DeedBook 9464, Page 998NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 9316, Page 762