Skip to content

265 Griffith St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2023

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block3404
Lot17
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3S-BF-2U-G-COND
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,573
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,600
49%
Improvement Value:$437,100
72%
Total Assessment$604,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,498+114.8%
2024$6,285
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,573DeedBook 9774, Page 24NU CodePartial parcel (6)Recorded9/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023