Skip to content

88 Sherman Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block3602
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description3S-F-4U-H-F-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,921
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,500
35%
Improvement Value:$592,400
65%
Total Assessment$915,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,452-0.6%
2024$20,580+40.1%
2023$14,691-0.4%
2022$14,746+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft3,921DeedBook 9557, Page 873Recorded5/3/2021

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 7016, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1900