Skip to content

21 Sherman Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
May 10, 2021

Property Information

Block3701
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H-G-3
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,888
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,800
32%
Improvement Value:$526,400
68%
Total Assessment$772,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,243-0.6%
2024$17,351+40.1%
2023$12,386-0.4%
2022$12,432+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft3,888DeedBook 9567, Page 743NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 9008, Page 534Recorded11/25/2014

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4185, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1900