Skip to content

13 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1,260,000
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block4404
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,750
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
31%
Improvement Value:$518,700
69%
Total Assessment$756,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,886-0.6%
2024$16,992+40.1%
2023$12,129-0.4%
2022$12,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,260,000

From:

To:

Sq Ft3,750DeedBook 9862, Page 347Recorded11/20/2024

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 7142, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1900