Skip to content

35 Sherman Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 27, 2001

Property Information

Block3701
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
39%
Improvement Value:$335,000
61%
Total Assessment$548,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,255-0.6%
2024$12,332+40.1%
2023$8,803-0.4%
2022$8,836+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5782, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1920