Skip to content

33 Sherman Pl.(Block 3701 Lot 17)Jersey City, NJ 07307

Built 1860
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2020

Property Information

Block3701
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$6,624+3.5%
2020$6,400-4.6%
2019$6,708+1.3%
2018$6,623+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$477,000
DeedBook 9252, Page 611

Property Sale

Sale
$477,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 9262, Page 611Recorded12/7/2017

Property Sale

Sale
$345,000

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8558, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1860