Skip to content

281 Central Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07307

Built 2021

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block3702
Lot29
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description5S-7U-1C-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage843
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
24%
Improvement Value:$354,300
109%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,280-0.6%
2024$7,325+110.9%
2023$3,474
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9635, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 2021