Skip to content

18 Sherman Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1920
Public Property

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block3702
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
45%
Improvement Value:$319,300
55%
Total Assessment$576,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,880-0.6%
2024$12,961+40.1%
2023$9,252-0.4%
2022$9,286+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 9825, Page 191NU CodeGovernment (15)Recorded5/30/2024

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3297, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1920