Skip to content

26 Sherman Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block3702
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,465
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,300
36%
Improvement Value:$507,100
64%
Total Assessment$798,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,828-0.6%
2024$17,940+40.1%
2023$12,806-0.4%
2022$12,854+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 7360, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1950