Skip to content

123 Hague St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2015

Property Information

Block402
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
30%
Improvement Value:$431,000
70%
Total Assessment$616,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,755-0.6%
2024$13,842+40.1%
2023$9,881-0.4%
2022$9,918+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900