Skip to content

119 Hague St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 28, 2004

Property Information

Block402
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
52%
Improvement Value:$173,600
48%
Total Assessment$363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,119-0.6%
2024$8,170+40.1%
2023$5,832-0.4%
2022$5,854+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7387, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1905