Skip to content

201 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block4601
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,887
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
39%
Improvement Value:$309,900
61%
Total Assessment$509,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,386-0.6%
2024$11,457+40.1%
2023$8,179-0.4%
2022$8,209+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,887DeedBook 9595, Page 736NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/7/2021

Property Sale

Sale
$551,000

From:

To:

Sq Ft2,887DeedBook 9556, Page 475Recorded4/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925